DVR (digitális video rögzítő)

Az angolul Digital Video Recorder-nek keresztelt eszköz digitalizálja és rögzíti az analóg biztonsági kamerák képét. Külsőleg jellemzően egy kis videomagnóhoz hasonlít, a beérkező videofolyamot a belé szerelt merevlemezre menti. A rájelentkező felhasználó számára képes a kamerák élőképét, vagy a felvételeket is megjeleníteni, akár az interneten keresztül is.

NVR (hálózati video rögzítő)

Az angolul Network Video Recorder-nek nevezett eszköz arra szolgál, hogy a beállított IP kamerák képét rögzítse a belé szerelt merevlemez(ek)re, és hogy egy központosított elérést biztosítson hozzájuk, akár az interneten keresztül is. Külsőre általában egy kisebb videomagnóhoz hasonlít.

HVR (hibrid video rögzítő)

Olyan videorögzítő, amelyik képes hagyományos analóg biztonsági kamerák és IP kamerák képét is rögzíteni.

Megapixel

Egy kamera képe hány millió (a mega a milliószoros szorzó prefixe) képpontból (pixelből) áll. Természetesen minél nagyobb ez a szám, annál részletgazdagabb a kamera képe.

FELBONTÁS

Hány képpontból áll a kamera képe vízszintesen és függőlegesen, illetve a kettő szorzata összesen hány millió képpontot (megapixelt – Mpx) tesz ki. Minél nagyobb a felbontás (több a képpont), annál részletgazdagabb a kép. A kép minősége azonban nem csak a felbontástól függ, hanem más tényezők (például a fényérzékelő szenzor minősége, vagy a videotömörítési algoritmus) is befolyásolják.

HD

Nagyfelbontású (High Definition), részletgazdag kép (minimum 720p, ~1 megapixel).

FullHD

1920 x 1080 –as felbontás (~2 megapixel)

LAN

Helyi hálózat (Local Area Network). Általában a routered a központja, az arra kapcsolódó eszközeid együttesen alkotják a helyi hálózatodat.

WiFi / WLAN

Vezeték nélküli hálózati kapcsolat. WiFi esetén a kamera vezeték nélkül is csatlakoztatható a számítógép-hálózathoz, azaz nem kell hálózati (UTP) kábelt vezetni a kamerához, az egy antenna segítségével kommunikál az arra alkalmas routerrel. Csak IP kamerák esetében elérhető.

H.264

Modern videokódolási-/videotömörítési eljárás, mely hatékonyabb, mint az elődei, ezáltal a video adatfolyam kisebb helyet foglal a rögzítés és az átvitel során jobb képminőség mellett.

Memóriakártya / SDHC

Az ezt támogató kamerák képesek rögzíteni a video anyagot a foglalatukba helyezett memóriakártyára is. Ebben az esetben jellemzően beállítható ütemezett rögzítés, vagy mozgásérzékelés esetén video- és pillanatképek rögzítése. Ezek a felvételek általában a kamera adminisztrációs paneljén keresztül is megtekinthetőek.

Infravörös, Infra, IR (infra red)

Az ember által látható fény az elektromágneses sugárzás 390 és 750 nanométer hullámhosszú része (400-790 TeraHertz). az infravörös sugárzás ennél kisebb frekvenciájú és nagyobb hullámhosszú, így az emberi szem már nem érzékeli. Bizonyos kamerák azonban képesek sötétben speciális ledek segítségével infravörös fényt kibocsátani, és annak a környezetről történő visszaverődését érzékelve képet alkotni a környezetükről.

IRCUT

A kamerák az éjjellátáshoz infra ledeket használnak, azonban az ehhez szükséges szűrő a nappali viszonyok közt torzítja a színeket, a zöld szín lilásnak, a szürke kékesnek látszik. Ennek a jelenségnek a kiküszöbölése az IRCUT technológia célja, azaz az ezt megvalósító éjjellátó kamerák képe nappal is színhű marad.

Fps (frame/sec)

Magyar jelentése kép/másodperc. Az animációk, videó felvételek és változó grafikák megjelenítési sebességének mértékegysége, amely azt adja meg, hogy a kép egy másodperc alatt hány képkockát tartalmaz. Biztonsági kamerák esetén 25-30 a jellemző normál érték, 60 fps műszaki paraméterű kamera már speciális megfigyelési igényű szituációkban is megállja a helyét, úgy mint kaszinók esetén vagy nagyobb sebességű forgalomfigyelésnél.

ONVIF

Az ONVIF szabvány lehetővé teszi, hogy egy IP kamera más gyártó termékeivel, szoftvereivel is kompatibilis legyen. Természetesen az együttműködés feltétele, hogy a másik termék is támogassa az ONFIV szabvány azonos verzióját.

Varifokális és Zoom kamerák

A varifokális kameráknál a látószöget és a fókuszt manuálisan (kézzel) állítani lehet, jellemzően egy-egy csavar segítségével, míg a zoom-os kamerák esetében egy villanymotor segítségével a látószög akár a kezelőfelületen is módosítható (a fókusz ebben az esetben automatikus). Ezek segítségével pontosan beállíthatjuk az adott kamerát pontosan annak a területnek a megfigyelésére, amelyre szükségünk van.

PTZ

Pan / Tilt / Zoom – Motorosan forgatható és zoomolható kamera.

AGC (Automatic Gain Control) - Automatikus erősítés szabályozás

A környezeti fényviszonyoktól függően egy bizonyos fényerő alatt bekapcsol, biztosítva a kamera kielégítő működését szélsőséges fényviszonyok között. Különösen gyenge fényviszonyok esetén a kapott képen jelentősen nőhet a zaj.

ATW - Automatikus fehér színegyensúly követés.

A kamera ATW módban folyamatosan korrigálja az egyes színösszetevők arányát, annak érdekében, hogy a lehető legjobb színhűségű képet jelenítse meg a kamera.

Auto Flip - Automatikus átfordulás
Speed dome kameráknál függőlegesen döntve és tovább billentve automatikusan 180°-kal vízszintesen elforgatja a kamerát a helyes le/fel irány megtartása végett.

AWB (Automatic White Balance) - Automatikus fehér színegyensúly.
A környezeti fényviszonyoktól (színhőmérséklettől) függően a kamera által mutatott objektumok színe eltérhet a valóságostól. Az AWB alkalmazásával kiküszöbölhető a probléma, és a színhűség is növelhető.

BLC (Back Light Compensation) - Háttérfény kompenzáció
A megfigyelt tárgy hátteréből érkező, jelentős mennyiségű fény esetén BLC alkalmazása nélkül az objektum háttere beégne. A korszerű kamerák már képesek ezt a jelenséget csökkenteni, vagy akár meg is szüntetni. Az OSD kezelőfelülettel rendelkező eszközök esetén legtöbbször lehetőség van szelektív területek kijelölésére, ellentétben a hagyományos kamerákkal, ahol csak a teljes képre tudjuk engedélyezni vagy tiltani a kompenzációt.

CCD
Szilícium alapú fényérzékelő elem, mely a felületére érkező fényt feldolgozza, és továbbítja a képalkotó elektronikai áramkörök felé.

CMS program
Több DVR képének vezérlése, és azok képének megjelenítése egy egységes felületen a számítógépes hálózaton keresztül.

Day and Night
Magas kontraszt, tiszta és részletgazdag kép kialakításának képessége rossz fényviszonyok között, vagy sötétben, ami lehetővé teszi egy tárgynak nem csupán a megfigyelését, de az azonosítását is.

Digitális zoom
A hagyományos optikák zoom tartományának digitálisan x-szeres növelésére alkalmas. Nagy értékű szorzó alkalmazásával a kapott kép pixelessé, zajossá válhat. Ügyelni kell arra, hogy csak az eredeti kép középső része kerül nagyításra.

DNR/SDNR (Super Digital Noise Reduction) - Szuper digitális zajcsökkentés.
A gyengébb fényviszonyok esetén keletkező képzaj az érzékenyre állított videó mozgásérzékelők esetén felesleges riasztásokat és rögzítéseket indít el. A funkció alkalmazásával a kép zajmentesebb lesz, valamint a DVR-en növelhető a rögzítési időtartam.

Eclipse
A funkció lehetővé teszi a kamera extrém erős fényviszonyok közötti telepítését (pl. autóbejáratnál, a beérkező autók fényszórójával szemben). Alkalmazásakor a kép túl világos területeit egy digitális maszkkal kitakarja, valamint ezeket az írisz vezérlésénél figyelmen kívül hagyja. A kapott kép így mindig tiszta és kiváló minőségű.

ESC AES (Elektronikus Shutter) - Elektronikus íriszvezérlés
A CCD kiolvasási sebességét növeli, vagy csökkenti a kimenő videójel nagyságával fordítottan arányosan. Működésének alapja megegyezik a hagyományos, filmes fényképezőgépek zársebesség szabályozásával. Javasolt alkalmazása: beltéri vagy közel állandó fényviszonyok esetén.

Vízszintes felbontás
A kamera által előállított elektronikus képen megkülönböztethető sorok számát jelenti. A nagyobb felbontás élesebb és részletgazdagabb képet eredményez. Növelve a felbontást a felismerhetőség is nő.

Fehér színegyensúly
A különböző fényviszony-változások hatásainak korrigálására a kamerák a fehér egyensúly változtatásával igyekeznek színhelyes képet megjeleníteni. Állandó fényviszonyok esetén elegendő egyszer, változó fényviszonyoknál érdemes a folyamatos követést beállítani.

Fényérzékenység (Lux)
A kamera által kiértékelhető kép szolgáltatásához szükséges fénymennyiség. Tájékoztatásul: egy 0.5Lux vagy annál érzékenyebb kamera egy átlagos sötétítővel befüggönyözött helyiségben kielégítő képet szolgáltat. Másik megközelítésben: 1Lux fénymennyiség = 1 égő gyertya fényereje 1 m távolságban.

Fókusztávolság
Az objektív azon tulajdonsága, hogy mekkora nagyítással állítja elő a képet. Megadása mm-ben történik. Minél kisebb a fókusztávolság, annál nagyobb a látószög, és fordítva.

IP védettség
Az IP szám jelentése a behatolás elleni védelem, az elektronikát védő tokozás (készülékház) környezeti behatolások elleni védettségét jelzik vele. Az IP besorolást az IEC 60529 szabvány írja le, amelyet gyakorlati tesztek alapján határoztak meg. Az első számjegy a szilárd, a második a vízzel szembeni védelemre vonatkozik. A magasabb szám mindkét esetben jobb védettséget jelent.

Mozgásérzékelés
A digitális eszközökben található mozgásérzékelés funkció nem más, mint a képtartalom változását figyelő áramkör. Alkalmazása esetén figyelembe kell venni, hogy akár egy autó reflektorának visszaverődése is kiválthatja a jelzést.

OSD
Digitális eszközök kezelőfelülete, mely bővebb lehetőségeket ad a beállításokra, mint a hagyományos dig-kapcsolós megoldás.

Privát zóna
A kamera által megfigyelt területen, a megjeleníteni nem kívánt részletek kitakarására szolgál. A maszkolt résznek a kapott képből történő utólagos helyreállítására nincs mód.

Szoftveres DayAndNight
A valós DayAndNight kamerákkal ellentétben nincs mozgatható IR szűrő, gyengébb fényviszonyok esetén elektronikus úton, erősítő áramkörök alkalmazásával jelenik meg a fekete-fehér kép.

Valós DayAndNight
Az ilyen tulajdonságú kamerák nappali fényviszonyok esetén színes, míg rossz fényviszonyok esetén fekete-fehér képet szolgáltatnak. A két mód közötti váltás esetén egy ún. IR szűrőt mozgat a kamera az optika és a CCD között, így biztosítva a megfelelő képminőséget és a megfelelő fókuszáltságot.

WDR (Wide Dynamic Range)
A háttérfény kompenzáció továbbfejlesztett változata. A megfelelő dinamikus tartomány beállítása lehetővé teszi a túlexponálás és alulexponálás elkerülését egy kép töredékeiben. A képen lehetőség van megkülönböztetni fényes és sötét területeket és azok részleteit. Ez a funkció különösen fontos olyan helyzetekben, ahol a fény a megfigyelt tárgy hátteréből származik.