Panelkamera

Tokozott panelkamera

Ez a kameratípus tulajdonképpen egy kameraelektronikával egybeépített mini objektív. Többnyire kameraelektronikát tartalmazó, burkolat nélküli nyomtatott áramköri lapra szerelten kerül forgalomba, bár tokozott kivitelben is árulják. Felhasználása az egyszerű alkalmazásoknál jellemző, illetve akkor, ha szűk helyre kell elhelyezni a kamerát, vagy rejtett megfigyelésekre kívánják felhasználni. Tápellátása 12 V DC (egyenfeszültség). Általában már csak színes típusok vannak a piacon belőle, illetve egyes fajtákat infra LED-del is ellátnak.

 

Csőkamera

Csőkamera (KPC-S190S)

Nevét jellegzetes, csőszerű alakjáról kapta. Alapját általában egy panelkamera képezi, csak ezúttal a formai kialakítás más.  Kültéri és beltéri változata egyaránt létezik, tápellátása 12 V DC feszültségről történik. Műszaki paraméterei többnyire nem kiemelkedők. Általában tűhegy (pinhole) optikával látják el, de találhatók köztük varifokális objektívű és viszonylag magas sorfelbontású típusok is. Felhasználása a panelkamerákhoz hasonlóan az egyszerű alkalmazásoknál jellemző, például kisebb üzletekben, áruházakban. Előnyük a kedvező ár. Felszerelésükhöz minikonzol szükséges, amelyet a gyári csomagolás a kamerával együtt  tartalmaz.

 

Kompakt kamera

Kompakt kamera

A kompakt kamerák neve egyben utal kialakításukra is, mivel minden alkatrésze egyetlen egységbe van szerelve. Maga a ház integráltan tartalmazza a kamerát, az objektívet és esetleg az infra LED-eket. Nem lehet éles határt húzni a csőkamerák és a kompakt kamerák között, hiszen formai kialakításuk és a funkcióik is hasonlóak. A kompakt kamerák háza is gyakran hengeres, illetve csőszerű kialakítású. Mivel a kameraház jellemzően fémből van és a környezeti behatások elleni védettsége magas (gyakori az IP66-os, vagy IP67-es védettség is), ezért kifejezetten jól alkalmazhatók kültéren. Általánosnak tekinthető, hogy -10º-tól +50º-ig terjedő hőmérséklet tartományban működőképesek. Tápellátásuk lehet 12V DC, 24V AC (váltófeszültség), illetve 230V AC. A kameraház többnyire egybe van építve a tartókonzollal, vagy a gyári csomagolás tartalmazza a konzol elemeit. A kábelvezetés gyakran a kameratartó konzolon belül történik. Az ilyen rejtett kábelvezetés esztétikusabbá teszi a felszerelt kamerát.

 

Infra LED-es kompakt kamera

IR ledes kompakt kamera

A kompakt kamerák egyik legsűrűbben alkalmazott fajtája az inframegvilágítós kamera.Elnevezése az optika körül elhelyezett infravörös sugárzást kibocsátó LED-ektől (IR LED) ered. Az infra LED-ek számuktól, fajtájuktól és teljesítményüktől függően különböző nagyságú területeket világítanak be. A kamera a LED-ek révén minimális külső megvilágítás mellett, vagy teljes sötétségben néhány métertől akár 100 méterig is elláthat. Felhasználása rendkívül széles körű, a magánszférától kezdve a legkülönbözőbb intézményekig számos helyen találkozhatunk ilyen kamerával. Az ipari (vagy box) kamerák mellett a leggyakrabban alkalmazott kameratípus. Különösen népszerűnek számítanak az alsó árkategóriába tartozó IR LED-es kompakt kamerák, amelyek alapját általában egy cső- vagy panelkamera jelenti. Az objektívet tekintve lehetnek fix íriszes és fix fókusztávolságú objektívvel, valamint autoíriszes és variofókuszos objektívvel szereltek egyaránt.

Az infra LED-ek jellemzői

v_ktip_kompakt_infraledA LED-es fénysugárzók magasabb élettartammal rendelkeznek, mint a hagyományos izzólámpák és a hatásfokuk is jóval nagyobb. Az infra LED-es sugárforrásokat pedig ezeken kívül azért is alkalmazzák előszeretettel a biztonságtechnikában, mert nem látszanak, vagy jóval kevésbé látszanak, mint a látható fényt kibocsátó fényforrások. A kamerákban használt LED-ek jellemző működési hullámhossza a 730 nm, a 850 nm és a 940 nm. A 730 nm-es LED-ek sugárzása emberi szemmel még jól látható, a 850 nm-es LED-ek halvány parázslásként még észlelhetők, a 940 nm-es LED-ek pedig már nem láthatók. Ez utóbbiakat nevezik fekete LED-eknek.

A kamerákban elhelyezett LED-ek anyagösszetétel szerinti típusai:

  • Hagyományos GaAs (gallium-arzenid) anyagú, „kétlábú” LED: Maximum 15-30 méteres sugárzási távolsággal rendelkezik, és nem lehet a sugárnyalábot fókuszálni. A kamerába épített LED-ek számának emelése ugyan növeli az infrasugárzás energiáját, de a hatótávolságát nem. Élettartama alacsony, mindössze 6-8000 óra.

  • AlGalnP (aluminium-gallium-indium-foszfát) anyagú, „négylábú” LED: Nagy fényerővel rendelkezik, koncentrált sugárnyaláb kibocsátására képes. Hatótávolsága nagyjából 50 méter, de speciális optikai gyűjtőlencsével elérheti a 100 métert is. Hőelvezetése sokkal jobb, mint az előző típusé. Élettartama meghaladhatja a 20000 órát.

Az infravörös LED kamera „mindent egybe” kategóriát jelentő integrált kialakítása gyakran csak kompromisszumokkal valósulhat meg. Különösen igaz ez az olcsóbb változatokra. Röviden összefoglaljuk, hogy milyen hátrányokkal lehet számolni az alsó árkategóriába tartozó kompakt kamerák esetén:

  • A kamera részegységei nem cserélhetők. Ha meghibásodik az objektív vagy az inframegvilágítás, akkor az egész kameratest cserére szorul.

  • Az infra LED-ek élettartama korlátozott, különösen a sűrűn alkalmazott gallium-arzenid (GaAs) alapanyagú infra LED-ek esetén. A 6-8000 óra élettartamú LED-ek átlagos üzemelési körülmények között akár 2 évnél rövidebb időtartamra csökkenthetik a kamera élettartamát. Az infra LED-ek bekapcsolását egy fényérzékelő automatika biztosítja. Néhány gyártó úgy spórol a költségeken, hogy nem tesz a kameráiba „alkonyatkapcsolót”, így a benne lévő LED-ek nappal ugyanúgy üzemelnek, mint éjszaka. Ez a LED-ek idő előtti elhasználódásához, kiégéséhez vezet.

  • Az infra LED-ek sugárzási szöge kicsi. Többnyire csak a látómező közepét világítják meg, azon kívül kivehetetlen képet kapunk. Ez a csőlátás különösen szembetűnő egy széles látószögű objektívvel szerelt kamera esetén, ahol a nappali kép a megfigyelni kívánt terület egészét mutatja, az éjszakai képen viszont a látótér néhány méter átmérőjű csővé szűkül.

  • Zöld  növényzetnél az IR LED-es kamera gyengébben lát. Az inframegvilágítós kamerák egyik legnagyobb ellensége a zöld fű és a növényzet, mivel azok a fotoszintézisre alapozott sejtfelépítésük miatt erősen visszaverik az infravörös sugárzást, így éjjel a zöld fűben mozgó személy nehezen észlelhető.

  • Éjszaka, az illetéktelen behatolók számára jól láthatók az alacsonyabb hullámhosszúságú infra LED-ek által létrehozott vörösen parázsló fénypontok.

  • Éjszaka, hirtelen fényváltozások esetén a kamera képe kifehéredik, és a kamera másodpercekre elvakulhat. Ez történik, ha egy zseblámpa fénye rávilágít a kamerára, vagy amikor egy gyorsan közeledő járműről, esetleg személyről az infra LED-ek fénye erősen visszaverődik.

  • Az infra LED-ek miatt jelentős lehet a kamera áramfogyasztása.

A közép- és felsőkategóriás kompakt kamerák már jóval sokrétűbb beállítási lehetőségeket és magasabb műszaki színvonalat képviselnek. Itt már jellemzőbb a magasabb sorfelbontás, az infraszűrőt cserélő technológia, az OSD és a WDR funkciók alkalmazása. Egyes kamerák képesek arra, hogy a LED-ek intenzitását szabályozzák, aminek segítségével folyamatosan jó képet tudnak biztosítani. Ennek előnye különösen akkor jelentkezik, ha a kamera felé közelítő személyt kell megfigyelni. Minél közelebb van egy objektum a kamerához, annál több infrasugárzás verődik vissza róla, ami elvakíthatja a kamerát. Így amíg távol van a célszemély, addig a LED-ek maximális teljesítményen működnek, a személy közeledtével pedig a LED-ek működési intenzitása egyre csökken.
Néhány példa Okteles IR LED-es kompakt kamera telepítéseinkből:

v_ktip_kompakt_irled_felszerelve_1 v_ktip_kompakt_irled_felszerelve_2 v_ktip_kompakt_irled_felszerelve v_ktip_kompakt_irled_felszerelve_3

Fix dome (dóm) kamera

Fix dome kamera

Ez a kameratípus a jellegzetes formájáról kapta a nevét.Félgömb alakjával leginkább a kupolához hasonlít, melyet angolul a „dome” szóval fejeznek ki.

Korábban általában beltéri használatra javasolták, ahol biztosított volt az állandó megvilágítás, de ma már ugyanolyan mértékben szerelik kültérre is. Gyakori az infra LED-es változat, sőt vandálbiztos típus is létezik belőle. Ez utóbbi kifejezés azonban kissé megtévesztő lehet, hiszen a vandálbiztos kamera is tönkre tehető, csak nehezebben.  félgömb búra ütésálló műanyagból, a felette levő fém pedig masszívabb alumíniumból vagy acélból van. Ebből a kialakításból adódóan sokkal nagyobb erőkifejtés és több idő szükséges egy esetleges rongáláshoz, arról nem is beszélve, hogy a kamera felvételeket tud készíteni a támadóról.

Előnye, hogy sötétített burkolata miatt nem lehet látni, hogy az előre beállított kamera melyik területet figyeli. Ezt különösen szeretnénk kihangsúlyozni, hiszen sokan tévesen azt gondolják, hogy a hagyományos dome kamerák burkolatai mozgatható kamerát takarnak, ám ezek minden esetben előre beállított fix kamerák, amik adott területet figyelnek meg.

Ahol számítanak az esztétikai szempontok, ott kifejezetten ajánlott. A gyártók gondoskodtak arról, hogy sokféle környezethez illeszkedjenek, így több színben kaphatók: átlátszó, füst, bronz, króm tükrös és arany tükrös; ezen túl több méretváltozat is van a piacon. Elhelyezése mennyezeten vagy álmennyezeten egyaránt megoldható.

A dome kamerák búrája széles skálán mozgó műszaki paraméterű kamerákat és objektíveket takarhat. Az alsó árkategóriájú dome kamerák burkolata alatt gyakran egyszerű panelkamera rejtőzik, a közepes és felső árkategóriába tartozó kamerák műszaki jellemzői azonosak lehetnek a hasonló kategóriájú box kamerákéval. A gyártók szívesen alkalmazzák azt a megoldást, hogy az azonos műszaki paraméterű kamerát box és dome kivitelben is gyártják.

 

Box kamera vagy ipari kamera

JVC TK-C9200E box kamera objektívvel

Nevét jellegzetes téglatest alakú dobozos alakjáról kapta. Manapság a box kamera a leginkább elterjedt és a legnagyobb típusválasztékkal és funkciógazdagsággal rendelkező kameratípus, mely minden területen jól hasznosítható. Alapvetően egy normál box kamera a belső terek védelmére használatos, ám megoldható a kültéri védelemre való alkalmazás is.  Ehhez azonban megfelelő kameraház, tartószerkezet és fűtés  szükséges, mivel az objektív legalacsonyabb üzemi hőmérséklete nem sokkal lehet fagypont alatt (általában max. -10 ºC). Így, kameraházba szerelve viszont a leggyakrabban használt kültéri kamerák közé tartozik. Típusai között megtalálhatók az éjjel-nappali fajták, a szoftveres és a mechanikus verziók egyaránt. Tápellátásukat tekintve 230 V AC, 12 V DC, illetve 24 V AC változatok jöhetnek szóba.

 

PTZ kamera

v_kameratipusok_ptzkameraEz az elnevezés nem egy konkrét típusra utal, hanem gyűjtőneve azoknak a kameráknak, amelyeket vezérlőpultról irányítanak. A  PTZ a Pan/Tilt/Zoom angol kifejezés rövidítése, azaz olyan kamerákat értünk ez alatt az összefoglaló név alatt, amelyek két irányban, függőlegesen és vízszintesen is mozgathatók, valamint zoomolásra is alkalmasak. Közéjük tartoznak a speed dome, valamint a forgózsámolyra szerelt box- és sínkamerák.

 

 

Speed dome kamera

Speed dome kamera leszerelt búrával

Tulajdonképpen a dómkamerák továbbfejlesztett verziói a gyors dómkamerák, vagy a sűrűbben használt angol kifejezésük szerint a speed dome kamerák. A kamera vízszintesen 360º-os folytonos forgásra képes, függőlegesen pedig 90º-os billentésre. Elnevezése utal a kamera szögelfordulási sebességére, ami mind a vízszintes, mind a függőleges mozgás esetén meghaladhatja a másodpercenkénti 600º-ot. Kézi vezérléssel ugyanakkor rendkívül alacsony mozgási sebesség is elérhető, akár 0,05º/sec-ra is lecsökkenthető. Mivel ezek a kamerák teljesen körbefordulnak, ezért a gyártók beillesztették a maszkolási funkciót. Ezzel a megfigyelni kívánt területen túli, ún. privát területeknél a kamerakép kikapcsol vagy kimaszkolásra kerül. Szintén ezeknél a típusoknál fejlesztették ki és vezették be az Auto Pan funkciót, amelynek lényege, hogy a kamera alatt elhaladó emberek figyelése során a kép automatikusan megfordul, elkerülve azt, hogy a feje tetejére álljon a 180º-os átfordulás során. Kézi vezérléssel a speed dome kameráknál megoldható a sokszoros, akár negyvenszeres optikai zoomátfogás, a 200-300 méterre való zoomolás, ami 2 másodperc alatt elérhető. A klasszikus dómkamerákhoz hasonlóan a speed dome-okat is gyártják beltéri és kültéri kivitelben, valamint különféle búraszínekkel.Elhelyezése mennyezeten, oldalfalon, vagy oszlopon egyaránt megoldható. Tápellátásukat tekintve 12 V DC, 24 V AC és 230 V AC változatúak lehetnek.

A speed dome kamerák lehetséges működési módjai:

  • A kamerák önállóan, előre beprogramozott útvonalakat figyelnek, amiknek sorrendje és pásztázási ideje tetszőlegesen választható. Digitális rögzítő segítségével lehetőség van a kameraképek mentésére, illetve a későbbiek folyamán a visszakeresésükre.

  • A kamerákat távolról, külső vezérléssel, egy joystick-kal ellátott vezérlőpulton keresztül mozgatják. Ha a megfigyelt terület bármelyik részén valamilyen esemény történik, akkor azt az emberi irányítás segítségével tartósan meg lehet figyelni, rá lehet zoomolni.

  • Az újabb fejlesztésű, felső árkategóriába tartozó kamerák egy része már rendelkezik intelligens videoanalízis funkcióval, aminek révén a kamerák képesek személyek, gépjárművek, vagy más mozgó objektumok automatikus felismerésére és követésére.

Samsung SPC-6000 PTZ kamera vezérlő

Samsung SPC-6000 PTZ kamera vezérlő

A speed dome kamerák rendelkeznek riasztásbemenettel, ami a fent említett üzemmódok bármelyikénél használható. Ennek lényege, hogy ha a megfigyelt terület valamelyik részén esemény történik, akkor külső jelzés hatására a pillanatnyi kameraállástól függetlenül a kamera azonnal odafordul.

A speed dome kamerák nagy előnye, hogy több fix kamera kiváltására is képesek. A körbefordulási, billentési és zoomolási képességüknek köszönhetően nagy területek megfigyelésére alkalmazhatóak, valamint mozgások, személyek követésére is lehetőség nyílik. Mindezekből adódóan térfigyelő rendszerek elemeként kiválóan hasznosíthatóak.

forrás: www.oktel.hu